Desmit visu laiku labākie vīriešu tenisa spēlētāji

Labākie tenisa spēlētāji ir tie, kuri sportā ir atstājuši neaizmirstamu iespiedumu, kāds nav salīdzināms ar citiem. Ir vairāki tenisisti, kurus var uzskatīt par labākajiem vīriešu tenisistiem, kas jebkad spēlējuši kortā visā pasaulē, taču sastādīt labāko desmitnieku? Tas pats par sevi ir izaicinājums.

Kas padara spēlētāju par vienu no visu laiku 10 labākajiem vīriešu tenisistiem?

Lai tiktu uzskatīts par vienu no visu laiku 10 labākajiem tenisistiem, viņam jābūt izcīnītām vairākām trofejām, uzvarām lielākajos “Grand Slam” turnīros vai arī viņš ir bijis iesaistīts neaizmirstamos brīžos, kas paliks atmiņā uz visiem laikiem. Protams, daži iztur arī tā saukto “acu testu” – viņi tiek uzskatīti par vieniem no labākajiem pasaules tenisistiem arī pateicoties savam spēles stilam.



Desmit visu laiku labākie

1. Novaks Džokovičs

Ir grūti iebilst pret to, ka Džokovičs ir visu laiku labākais (GOAT). Viņam ir visvairāk “Grand Slam” vienspēļu titulu (24), viņš visilgāk bijis pasaules pirmajā vietā (428 nedēļas) un viņam pieder Ginesa pasaules rekords kā vienīgajam spēlētājam, kurš izcīnījis trīskāršo karjeras “Grand Slam” – uzvarot visos četros lielajos turnīros vismaz trīs reizes. Joprojām aktīvs, 38 gadus vecais sportists pērn pievienoja savam kontam arī olimpisko zelta medaļu. Tajā pašā laikā viņš ir vienīgais spēlētājs, kurš vienlaicīgi bijis visu četru “Grand Slam” turnīru čempions, kā arī ticis pie “Golden Masters” jeb visu deviņu “Masters 1000” titulu izcīnīšanas.

Viņam bijuši daudzi neaizmirstami mirkļi, tostarp 2012. gada Austrālijas atklātā čempionāta fināls pret Nadalu (garākais “Grand Slam” fināls vēsturē) un viņa 43 uzvaru sērija 2011. gadā. Lai gan 2025. gada sezona sākās sarežģīti, viņš atguva formu Francijas atklātajā čempionātā.


2. Rodžers Federers

Papildus tam, ka Federers ir tituliem bagāts spēlētājs, viņš bija arī tas spēlētājs, kurš izturēja “acu testu”. Šveicietis kortā un ārpus tā bija elegants, spēlēja šķietami bez piepūles, taču ar māksliniecisku sitienu stilu. Tāpēc viņš spēja noturēties pasaules pirmajā vietā rekordilgu laiku – 237 nedēļas pēc kārtas.

Viņš tiek uzskatīts par vienu no visu laiku labākajiem vīriešu tenisistiem, īpaši dominējot zāliena segumā Vimbldonā, kur uzvarēja astoņas reizes, kopumā izcīnot 20 “Grand Slam” titulus. Tāpat viņa episkā sāncensība ar Nadalu ir daudz ko vērta, kā arī dueļi pret Džokoviču.


3. Rafaels Nadals

Nadalu sāka dēvēt par “māla karali” pēc tam, kad viņš 14 reizes uzvarēja Francijas atklātajā čempionātā, dominējot slavenajos Parīzes sarkanajos māla kortos. Viņš izcīnīja piecus titulus pēc kārtas no 2010. līdz 2014. gadam un pa četrām trofejām divos citos periodos. Viņš uzvarēja kopumā 22 “Grand Slam” turnīros un ieguvis arī “Golden Slam”, kas sevī ietver visus četrus “Grand Slam” un olimpisko zeltu.

Viņa sāncensību ar Federeru atcerēsies mūžīgi, jo katra viņu spēle bija īsts klasiķis. Viņu fināls 2008. gada Vimbldonā bieži tiek uzskatīts par visu laiku labāko maču. Nadals toreiz uzvarēja pieckārtējo čempionu ar rezultātu 6-4, 6-4, 6-7(5-7), 6-7(8-10), 9-7, un mačs ilga 4 stundas un 48 minūtes.


4. Rods Leivers

Austrālietis Leivers tika uzskatīts par labāko tenisistu laikā no 1965. līdz 1969. gadam, un neviens tam pat netuvojās. Viņš izcīnīja 198 titulus gan amatieru, gan profesionāļu līmenī, tostarp divus kalendāra “Grand Slam” (1962. un 1969. gadā). Viņš uzvarēja gandrīz trīsreiz vairāk maču nekā zaudēja (771-212), tai skaitā 11 vienspēļu “Grand Slam” titulus un vēl sešus dubultspēlēs.

Viņš ilgi dominēja tenisā, pateicoties savai spējai tehniski perfekti spēlēt jebkurā brīdī. Viņš pilnveidoja savu serve-and-volley spēli, apvienojot to ar agresīviem sitieniem pa līniju, kas padarīja grūtu dzīvi viņa pretiniekiem.


5. Pīts Samprass

Samprasu vienmēr uzskatīs par sporta leģendu un vienu no visu laiku labākajiem tenisistiem. Amerikānis sasniedza gada beigās pasaules pirmo numuru sešus gadus pēc kārtas, kas ir rekords, karjerā izcīnot 14 “Grand Slam” titulus. Viņš dominēja Vimbldonā, uzvarot tur septiņas reizes, pateicoties savai serve-and-volley meistarībai un izcilajai mentālajai noturībai.

Viņam bija vairākas leģendāras cīņas ar Andrē Agasi, tostarp 1990. gada ASV atklātā čempionāta fināls, 1999. gada Vimbldonas fināls, 2001. gada ASV atklātā čempionāta ceturtdaļfināls un 2002. gada fināls, abiem tenisistiem praktiski vienmēr spējot atrast veidus, kā apspēlēt vienam otru.


6. Bjorns Borgs

Borgam bija ļoti īsa karjera – viņš beidza spēlēt 26 gadu vecumā, liekot cilvēkiem domāt, ko vēl varēja sasniegt. Līdz tam viņš jau bija izcīnījis 11 “Grand Slam” titulus un dominēja Eiropā, uzvarot sešas reizes Francijas atklātajā čempionātā un piecas reizes pēc kārtas Vimbldonā. Borgs bija viens no 70. gadu izcilākajiem tenisistiem, un viņš atstāja iespaidu, pat ja fani redzēja tikai daļu no viņa potenciāla.

Viņa 1980. gada Vimbldonas fināls pret ilgstošo sāncensi Džonu Makenro bija neaizmirstams, jo tajā bija leģendārs taibreiks ar rezultātu 18-16. Borgs šajā finālā ieguva savu piekto titulu.


7. Ivans Lendls

Lendls noteica jaunu standartu, parādot visiem, kas nepieciešams, lai kļūtu par labāko 80. gadu tenisistu. Viņš četras reizes pēc kārtas noslēdza gadu kā pasaules pirmais numurs, kopumā tur pavadot 270 nedēļas pēc kārtas. Karjeras laikā viņš izcīnīja astoņus “Grand Slam” titulus, taču ne reizi neuzvarēja Vimbldonā (divreiz spēlēja finālā).

Viņš tika dēvēts par “mūsdienu tenisa tēvu”, jo izveidoja savu spēli ap spēcīgu, ar lielu topspinu izpildītu forehand sitienu. Viņam bija episki dueļi ar Makenro un Džimiju Konorsu, turklāt viņš kopumā abus biežāk pārspēja nekā zaudēja.


8. Džons Makinrojs

Būdams slavens ar savu frāzi “Vai jūs jokojat?!”, Makinrojs tiek uzskatīts par vienu no visu laiku labākajiem tenisistiem. Kortā viņš bija temperamentīgs, bet, neraugoties uz “sliktā zēna” tēlu, viņa tenisa prasmes iekaroja daudzus fanus. Viņš izcīnīja septiņus “Grand Slam” vienspēļu titulus un 77 vienspēļu titulus kopumā, un viņa serve-and-volley spēle bija nepārspējama.

Papildus leģendārajām sāncensībām ar Borgu, Lendlu un citiem viņu īpaši atceras pēc gandrīz perfektās 1984. gada sezonas, kad viņš uzvarēja 82 spēlēs un zaudēja tikai 3 – augstākais sezonas uzvaru procents Atklātajā ēras vēsturē.


9. Džimijs Konorss

Kā viens no visvairāk nīstajiem tenisistiem, Konorss tomēr bija viens no visu laiku labākajiem. Viņu raksturoja kā spēlētāju ar maz draugiem tūrē, un viņš bija kā suns ar kaulu – neatlaidīgs līdz galam. Viņa nekad nepadoties attieksme palīdzēja izcīnīt astoņus “Grand Slam” titulus un rekorda cienīgus 109 vienspēļu titulus 24 gadu garajā karjerā. Neaizmirstams brīdis bija viņa 1991. gada ASV atklātā čempionāta pusfināla sasniegšana 39 gadu vecumā.

Viņš izcēlās ar spēli no gala līnijas un priekšroku deva backhand sitienam ar abām rokām, kas tajā laikā bija neparasti, jo dominēja serve-and-volley stils.


10. Andrē Agasi

Noslēdzot visu laiku labāko vīriešu tenisistu sarakstu, Agasi noteikti jāpiemin. Viņš pierādīja, ka spēj būt spēcīgs uz visiem segumiem, izcīnot karjeras “Grand Slam” (uzvarot visos četros lielajos turnīros) un kopumā astoņus “Grand Slam” titulus. Viņš bija arī pirmais spēlētājs, kurš ieguva visus četrus “Grand Slam” titulus un olimpisko zeltu.

Viņa sāncensība ar Samprasu noteica 90. gadu tenisu, un viņš pierādīja, ka spēle no gala līnijas var būt ārkārtīgi efektīva. Agasi daudziem kalpoja par iedvesmu, īpaši ar savu “rokzvaigznes” tēlu, kad viņš 80. gados ienāca tenisā.